Mindenkinek van egy temploma - Hálát adtak az elmúlt 10 év felújítási munkáiért Nagysimonyiban
10 éve kezdődött el a nagysimonyi Szent András-templom felújítási munkája. Bár azóta sok mindent sikerült újjávarázsolni, kicserélni, modernizálni, még mindig számos tennivaló akad a templom teljes felújításának befejezéséhez. A nagysimonyi hívek azonban november 9-én megálltak egy pillanatra, hogy számba vegyék az eredményeket és hálát adjanak Isten gondviselő kegyelméért.
A felújítást a templom állapota indokolta, mondta a martinus.hu-nak adott interjújában Balasi István nagysimonyi plébánosa. Ő, valamint Lábas Sándorné és Batthyány-Schmidt Margó ültek össze egy évtizede, hogy a megoldásról közösen gondolkodjanak. A tennivaló sok volt, a pénz kevés. Folyamatosan keresték a pályázati forrásokat és nagy segítséget jelentett a Patrona Regni Hungariae Alapítvány számára adott támogatások is.
Az első feladat a főoltákép felújítása volt, amit a főoltár teljes felújítása követett: oltárszerkezet, szobrok. Új gyertyatartókat vásároltak, felújították a padlózatot, a villamoshálózatot, a hangosítást, kicserélték a régi szuvas padokat, a főbejáratot, padfűtést szereltek be és légkondíciónálókat. A külső homlokzat is megújult. De még így is maradtak hátra munkák: a torony és a harangszerkezet felújítása, belső festés, mondta Balasi István, aki reméli, hogy sikerül újra olyan aktív közösséget kialakítani tt a jövőben, mint amilyen a Covid járvány előtt működött a településen.
A szentmise kezdetén Lábas Sándorné, a Patrona Regni-Hungariae Alapítvány kuratóriumi tagja foglalta össze az elmúlt években elvégzett munkákat, majd az önkormányzat nevében Bődi Gábor köszöntötte a megjelenteket.
Mindannyiunknak van egy kedves temploma: ahol megkereszteltek, bérmáltak Bennünket, ministráltunk, ahol az Istennel találkozhattunk gyerekként, kedte szentbeszédét Fazakas Z. Márton. Ez különleges kötelék mindenki számára. Így vannak ezzel sokan a nagysimonyi emberek életében is. Kell egy hely ahol találkozhatunk az Istennel. És ez a hely a templom, ahol hitünk szerint, a tabernákulumban Jézus él. A templom az Isten és az ember találkozásának, szövetségének helye.
Ezt a templomot is újjá kellett építeni. Most egy olyan szerencsés helyzetben vagyunk, hogy nem háború után, hanem békeidőben, az Önök Istennel való kapcsolatának, a szeretet jeleként újították fel.
Az élő kövek – az emberek - a legértékesebbek, de a kőtemplomok is fontosak. Amelyik templomban imádkoznak, keresztelnek, esketnek, temetnek, az összeköt bennünket. Itt kell, hogy megjelenjen az a stabilitás ami ezt a közösséget jellemzi. Mit jelent ez a templom az Önök életében? – tette fel a kérdést a hívenek az apát.
Egy templom építése, felújítása mindig a helyi közösség építésére is szolgál, folytatta szentbeszédét Fazakas Z. Márton, hozzátéve: egyedül a pap sem tudja végigcsiválni a felújítást, mert előbb-utóbb rászorul másokra. Amikor a templom épült kevés eszköz állt rendelkezésre, a kétkezükkel, egymással összefogva, egymást segítve építették az emberek a templomot, nem vártak másokra. De, hogy a felújítás a valódi célját elérte-e, azaz segíti-e a lélek megújulását, az egyedül a híveken múlik.
Fontos szeretnünk a templomunkat, hangsúlyozta Fazakas Márton. Amikor belépnek a templomba gondoljanak nagyszüleikre, szüleikre, rokonaikra vagy életük fontos eseményeire, amelyek ide kötik Önöket.
A templom a lélek ápolásának, felemelésének helye. Egy átjáró mindahhoz ahová törekszünk. A ti lelketek ebben a templomban hogyan szárnyal? Mit éreztek amikor beléptek vagy hazamentek? – tett fel újabb kérdést az apát. A templom erőt adó hely ahová azért jövünk, hogy lelki táplálékot kapjunk ami segít elviselnünk a ránk zúduló mindennapokat.
Fazakas Z. Márton csornai premontrei apát szentbeszédét meghallgathatják ide kattintva.
A szentmise végén Ágh Péter, a térség országgyűlési képviselője, államtitkár mondott beszédet. Kiemelte: azzal, hogy a templom felújítását eddig elvégezték, mi is továbbvisszük azt a lángot ami jelképezi a nagysimonyiak hitét és összefogását. Az itt élők számára a templom mindig a közösség helye volt, amire vigyáztak. Óvták, hiszen ez a hely a lélek mendeke, és amely egész életükre – keresztelésről a búcsúztatásig – keretet adott. Mindazon munkálatok révén amelyekért ma hálát adtunk, a mostani generációk is méltó folytatói őseiknek: átörökítik ezt a templomot a 21., és a későbbi századok, korok magyarjainak, miközben tőlünk nyugatra az emberek feladják hitüket, értékeiket, templomaikat. Mi a templomrombolás helyett a templomépítés útját akarjuk járni – mondta Ágh Péter. Ezt a helyet őseik azért építették, hogy erősebbek legyenek. Erősebbek a hit által. Azt kívánom, hogy ez a templom növelje Önökben a hitet, amely megtart és megerősít, zárta beszédét Ágh Péter.