Szombathelyi Egyházmegye

Szécshenyi 2020 - Európai Szociális Alap

Országos 1. helyezés minisztériumi versenyen

VersenyA Szombathelyi Egyházmegye fenntartásában működő Magyarlak-Csörötnek Általános Iskola diákjai első helyezést értek el az Energiaügyi Minisztérium által szervezett, a „Vízből kelő élet” 2023-2024. évi országos BISEL-versenyen. 

Iskolánk „Őrbiselek" elnevezésű csapata az Energiaügyi Minisztérium által szervezett, a „Vízből kelő élet” 2023-2024. évi országos BISEL-versenyen 1. helyezést ért el. Csapattagok: Gratzl Marcell, Horváth Judit, Józsi Jázmin, Kiszely Béla, Kiszely Dávid, Petrovics András. A díjátadó ünnepségre 2024. november 14-én, csütörtökön került sor a Pénzügyminisztérium Pénztártermében.

VersenyA tanulókat és a felkészítő pedagógusokat, Zakócs Veronika tanítónőt (természetvédelmi mérnök is), valamint Mezeiné Kiss Katalin földrajztanárt Kontur Tamás környezeti nevelési referens üdvözölte, majd Dr. Raisz Anikó környezetügyért és körforgásos gazdaságért felelős államtitkár szívélyes megnyitója következett. Az államtitkár asszony beszédében kitért arra, hogy nagyon büszke a résztvevő diákokra, hiszen olyan tudás birtokában vannak, mely túlmutat a tankönyvi anyagon. Elismerését fejezte ki a pedagógusoknak is, mert sok befektetett munkát és szabadidőt áldoztak a színvonalas felkészítésre. Az államtitkár hosszasan sorolta azokat a hazai és nemzetközi aktivitásokat (ökoiskola, madárbarát-kert, iskolakert, hulladékcsökkentési hét, fenntarthatósági témahét...), melyek a gyermekek környezeti nevelését szolgálják, mi pedig büszkén könyveltük el, hogy mindegyik tevékenységi körünkbe tartozik.

A köszöntő után Lükőné Örsi Gabriella, a Magyar Mezőgazdasági Múzeum és Könyvtár főigazgató-helyettese a versenyt értékelte, és megosztotta a tapasztalatokat a résztvevőkkel. Az értékelést követően a legizgalmasabb pillanatok következtek, a díjak és oklevelek átadása. Nem kellett azonban sokáig izgulnunk, mert elsőként szólítottak fel bennünket, ugyanis 1. helyezést értünk el a 7-9. évfolyam kategóriában. Kicsit megszeppenve, de örömmel a szívünkben fogadtuk a gratulációkat. Őszintén szólva: erre nem számítottunk! A díjátadó után egy érdekes szakmai előadást hallhattunk „A fény sötét oldala – Dunavirágzás 2024” címmel Dr. Kriska György ELTE egyetemi docens előadásában. Az előadást követően átvettük a 170.000 Ft-os ajándékutalványt, majd ünnepélyes állófogadásra voltunk hivatalosak.

VersenyMi is van e szép eredmény mögött? Szorgalmasan elsajátítottuk a BISEL vízvizsgálati módszert, a vízfolyások több szakaszán vettünk mintát, terepi vízvizsgálatokat végeztünk, megvizsgáltuk a Rába folyó és a Szala-patak makrogerinctelen fajait, fotódokumentációt készítettünk, a fizikai, kémiai és biológiai jellemzőket szabályos jegyzőkönyvbe vezettük. A terepi vizsgálati eredményeket feltöltöttük az országos informatikai rendszerbe. A legjobb tudásunk szerint oldottuk meg az elméleti feladatsort. Sok-sok időnk, energiánk, fáradságos munkánk van benne, de megérte! Eljutottunk a fővárosba, több diákunk életében először, és nem is akárhová, egyenesen a minisztériumba, nem mindennapos dolog. Az sem, hogy egy ilyen rangos versenyen egy kistelepülési iskola diákjai jeleskednek. A kitartó munka, szorgalom és összetartás meghozta a sikert.

Hálásak vagyunk a VVSZC III. Béla Technikum és Kollégiumból áttanító Pusztai Zsolt tanár úrnak, környezetvédelmi szakmérnöknek a jegyzőkönyv szakszerű kitöltéséhez nyújtott segítségéért. A vizsgálati módszert betanította, a technikai feltételeket biztosította: az Őrségi Nemzeti Park, kiemelten Berdárné Lajos Anna, Kovács Szilárd, Tóth Mihály munkatársak. Köszönjük szépen önzetlen segítségüket!

Mit kaptunk a versenytől? Sok-sok új ismeretet, tapasztalást, mindezt élményszerű feladatok, terepi órák által, ökológiai összefüggések felismerését és nem utolsósorban a csapatban végzett munka és a budapesti út élményét.