„Olvasd el az ötödik evangéliumot és a négy világa megnyílik előtted!” – Bemutatták Székely János: Az ötödik evangélium című kötetét
Budapest után Szombathelyen is bemutatták dr. Székely János megyéspüspök Az ötödik evangélium című új könyvét. A november 25-i könyvbemutatóra megtelt érdeklődőkkel a Martineum Felnőttképző Akadémia nagyterme.
Az estét a Boldog Brenner János Kollégium diákjának, Hargitai Rékának a fuvola játéka nyitotta, majd Maurer Péter igazgató köszöntötte a megjelenteket.
Székely János püspök atya mesélt a kötet megírásának körülményeiről. Elárulta, hogy élete nagy kegyelme volt az, amikor három és fél éven át Betlehem mellett, a Szentföldön tanulhatott. Már kisgyermek korában érdeklődött a Szentföld iránt, rajzolgatta Jeruzsálem térképét, az Olajfák hegyét. Azon gondolkodott, hogyha sikerülne Rómába, vagy Jeruzsálembe eljutnia, akkor melyiket szeretné inkább? A lelke mélyén aztán azt érezte, hogy az igazi azért Jeruzsálem lenne. Érdekesség, hogy kijutása a Szentföldre, a Szombathelyi Egyházmegyéhez is kötődik, ugyanis Gyürki László atya segítette, hogy kint tanulhasson.
László atyának volt egy nagyon jó lengyel barátja, Andrzej Strus atya, aki a betlehemi szalézi egyetemnek lett a rektora. Lehetőség adódott, hogy négy lengyel kispap kint tanuljon az egyetemen. Ezt Gyürki atya is meghallotta, és mint ismert, „Lengyel, magyar két jó barát (...)” megkérte Andrzej atyát, hogy a négyből legalább egy kispap magyar lehessen. Így Székely János is elutazhatott a Szentföldre. Mindez 1987-ben történt. Az első hetek Jeruzsálemben nyelvtanulással teltek, mint püspök atya mondta, azt érezte, mintha 10 centiméterrel a föld fölött lebegne, mert ott volt az evangélium számtalan helyszínének a szent helyein. Nagyon sok időt töltött Betlehemben is. Minden csütörtök szabadnap volt és ilyenkor gyalog járták a környéket. Volt, amikor a Holt-tengerig is elgyalogoltak. Visszaérve általában a betlehemi Születés-bazilikához mentek, ahol néhány órát térdelve, imádkozva eltöltöttek a Születés-barlangban.
Püspök atya több személyes élményét is megosztotta a hallgatósággal. Az egyik ilyen az volt, amikor Galileában járva kidurrant a biciklijének a kereke. Egy kibuc volt a közelben, ott kért segítséget ügyetlen angolsággal. Válaszul egy idős hölgy azt mondta: „Miért nem kérdezi magyarul?” Kiderült, hogy Kárpátalján született, ruszin anyanyelvű, de magyarul jó beszélő zsidó hölgy volt. Férjével együtt meghívták püspök atyát, hogy töltse náluk az éjszakát. A beszélgetés során az idős hölgyről kiderült, hogy ’56-os hős. Szovjet katonaként volt jelen Budapesten, azonban átállt a forradalom oldalára. Volt egy kis hős tette is, a Széna téren egy sebesülteket szállító konvojt fedezett, sok sebesültet megmentve ezáltal. Az esti beszélgetés során az is kiderült, hogy szintén zsidó férjével együtt az önálló Palesztin állam azonnali létrehozása mellett állnak ki. Egy este alatt egy csomó előítélete omlott össze, árulta el Székely János.
„Az ötödik evangélium” című szentföldi útikalauzt dr. Juhász Gergely főiskola docens ismertette az este során. Elmondta, a könyv címe egy Szent Jeromosnak, vagy ritkábban Jeruzsálemi Szent Cirillnek tulajdonított mondásra utal, miszerint „öt evangélium rögzíti Jézus életét, négyet megtalálsz a könyvekben, és egyet azon a földön, amelyet szentnek hívnak. Olvasd el az ötödik evangéliumot és a négy világa megnyílik előtted!” Ennek megfelelően, a könyv elsődleges célja, hogy olvasója hívő zarándokként járja be a Szentföldet, és hogy aki kézbe veszi, Isten igéjének értőbb olvasója lehessen, hangsúlyozta Juhász Gergely.
A hétfő esti könyvbemutató végül a Brenner Kollégium diákjainak, Pál Julianna és Illés Barnabásnak a duettjével zárult.