Szombathelyi Egyházmegye

Szécshenyi 2020 - Európai Szociális Alap

Megyehíd (Szentháromság) fília

Jáki Esperesi Kerület

Megyehíd

Templom titulusa: Szentháromság

Telefon: 06-94/543-045

Vép (Urunk színeváltozása) plébániáról látják el.

 

évszak előeste
nyáron 17:30
télen 17:30

 


Megyehíd - Szentháromság-templomAz oklevélben először 1217-ben említett, Gyöngyös-menti kis falu templomát 1910-ben építtették Őri Pálnak és nejének, Markovics Katalinnak adományából. Berendezése is a hívek érdeme, nemkülönben az építőanyag fuvarozását is a község vállalta, melyben a szomszédos Csénye lakói is tevékenyen részt vettek, így segítve a megyehídiak szent célját.

 

 

 

 

 

Megyehíd - Szentháromság-templomAz oltáron Jézus és Mária Szent Szívének szobrai fogják közre a – templom titulusát
is megjelenítő – Szentháromságfestményt. A berendezésnél maradva meg kell említenünk a Mária-oltárt és a Szent Sírt rejtő Piétát. Előbbit a Németh család, utóbbit a Süle család felmenői adományozták. a templom hajóját továbbá lisieuxi Kis Szent Teréz, a Prágai Kis Jézus, Szent Anna, Szent József és Páduai Szent Antal szobrai díszítik. A templomban őriznek több, a falu életében fontos szimbólumot is, mint például a címeres lobogót és a Tűzoltó egyesület zászlaját.

Megyehíd - Szentháromság-templomA karzaton elhelyezkedő,ma is működő, Lipcsében készült pedálos harmónium a templommal egyidős. A kapu fölé magasodó toronyban három harang lakik: a nagyharangot, melyet a templomhoz hasonlóan a Szentháromságnak ajánlottak, Őrbottyánban öntötték 1993-ban, míg a két kisebbet – a Magyarok Nagyasszonyának és Szent Flóriánnak tiszteletére – Sopronban 1921-ben.

 

 

 

Megyehíd - Szentháromság-templomAz eredetileg eklektikus stílusú homlokzatot az 1970-es években végzett teljes körű
felújításkor jelentősen leegyszerűsítették, a templombelsőt viszont új freskókkal díszítették, melyek – többek között – a négy evangélistát, a mellét feltépő pelikánt és Veronika kendőjét ábrázolják.

A templom főhomlokzatán helyezték el a két világháború, illetve az ’56-os forradalom
áldozataira emlékező márványtáblákat.

A régi áldoztatórács ma a templomtól két háznyira álló feszületet keretezi. 

Térkép