Szombathelyi Egyházmegye

Szécshenyi 2020 - Európai Szociális Alap

Szent Efrém Férfikar koncertje a Székesegyházban a Martinus Koncertek keretében

Szent Efrém Férfikar koncertje2019. június 4-én a Szent Efrém Férfikar lépett fel Szombathelyen a Székesegyházban.

Szent Efrém Férfikar koncertjeAz együttes névadója, Szír Szent Efrém a negyedik században élt. Már kortársai a „Szentlélek hárfája” megtisztelő címmel illettek – feljegyezték, hogy énekei, himnuszai sok embert vezettek vissza az „igaz útra”.

A Magyar Örökség és Budapest Márka díjas Szent Efrém Férfikar célja és küldetése három pilléren nyugszik: egyrészt a bizánci rítusú keresztény világ vokális örökségének kutatása és bemutatása, másrészt a magyar férfikari hagyomány ápolása, harmadrészt pedig a vokális kortárszene népszerűsítése.

Szent Efrém Férfikar koncertjeA Szent Efrém Férfikar 2002-ben alakult meg és az követő években Magyarország legnépszerűbb vokális együttesévé vált. Alapítója és művészeti vezetője a Liszt-díjas Bubnó Tamás, Magyarország érdemes művésze.

A férfikar nemzetközi karrierje 2006-ban átütő sikerrel vette kezdetét: a lengyelországi Hajnówka Nemzetközi Ortodox Egyházzenei Fesztiválon, ahol megnyerték a professzionális kamarakórus kategóriát. Először fordult elő a rangos fesztivál 25 éves történetében, hogy nem szláv kórus kapta az első díjat. A 2006-os lengyelországi fesztiválgyőzelem utat nyitott a nemzetközi koncertéletben való hangsúlyos megjelenéshez is. A kórust nagy hírű fesztiválok kérték fel vendégszereplésre és a világ számos nagyvárosában léptek már fel vendégszereplőként. A Szent Efrém Férfikar továbbá rendszeresen koncertezik a legfontosabb magyar fesztiválokon is: állandó fellépői a Budapesti Tavaszi Fesztiválnak, az pannonhalmi Arcus Temporum Fesztiválnak, a Bartók Rádió ArTrium sorozatának, az Ars Sacra Fesztiválnak, a Művészetek Völgyének, a Budapesti Fesztiválzenekar által szervezett Maratonnak, a Pozsonyi Pikniknek és a Zempléni Fesztiválnak. A kórus a Magyar Görögkatolikus Egyházzal szoros kapcsolatot ápol, rendszeresen közreműködik istentiszteletein, egyházzenei hangversenyein.

 

A Szent Efrém Férfikar 2011 óta rendezi meg évente saját, Orientale lumen elnevezésű sorozatát, ahol a keleti rítusú keresztény egyházzene legszebb kompozíció hangoznak el nemzetközileg is ismert szólisták és együttesek tolmácsolásában. A hangversenysorozat 2018 óta Budapest legősibb templomában a Belvárosi Plébániatemplomban lelt új otthonra.

 

Több kiváló kortárs komponista írt műveket a férfikar számára, valamint az együttes tagjai maguk is gyakran készítenek átiratokat, átdolgozásokat. A kamaraéneklés igazi kihívás minden énekesnek, hiszen így mód van az egyéni elképzelések megvalósítására. Mindemellett a nyolc férfi énekesből álló formáció hangzásvilága igazi kuriózum.

 

A székesegyházi hangverseny programjaként a művészek egy zenei időutazásra hívják Önöket, mégpedig Mátyás király és Beatrix királyné korába. A műsor a Mátyás Graduále – a legdíszesebb kiállítású Corvina – gregorián zenéjére épül elsősorban, ehhez társulnak a század kortárs nagy művei és kivételes tehetségű alkotói: Josquin, Dunstable , Barbireau , Ockeghem.

 

            Két év alatt közel ötven előadás hangzott el a Martinus Exclusive Koncertek keretében a Püspöki Palota dísztermében valamint a Székesegyházban. A sorozat a Püspöki Palota dísztermének felújítását követően 2020 szeptemberétől folytatódik.

 

                                                                                                          Dr. Perger Gyula