Szombathelyi Egyházmegye

Szécshenyi 2020 - Európai Szociális Alap

Egy rejtőzködő templom nyomában Velemben

Falkutatás VelembenFalkutatási munkálatok zajlanak ezekben a napokban a velemi Szent Vid-kápolnában. Egy 40 éves feltételezés megoldásán dolgoznak a szakemberek, amely szerint a Szent Vid-hegyen épült Árpád-kori templom falait a mai kápolna rejti.

Néhány napra szól csak a Nemes András művészettörténész számára kiállított kutatási engedély, ennek megfelelően serényen is haladnak a munkálatok. A kápolnába belépve, a bejárattól jobbra lévő gyóntatófülkében található az a falszakasz, ami az érdeklődés középpontjába került. Most is, sőt, már 40 éve. 

Merthogy ekkor végzett itt ásatásokat Fekete Mária régész, mondta a martinus.hu-nak adott interjújában Nemes András.  Ő már akkor megfigyelte, hogy a toronytól keletre eső részben íves fal látszik, ami nem illeszkedik a kápolna szerkezetéhez. Már az első publikációiban felvetette, hogy ez a fal jóval korábbi, esetleg egy Árpád-kori templom maradványa, talán szentélye. Későbbi tanulmányaiban ezt a hipotézisét tovább fejlesztette: úgy vélte, hogy egy rotunda maradvány az íves falszakasz. Egy készülő kiadvány kapcsán jutottunk el oda, hogy ezt igazoljuk vagy cáfoljuk. Jelenleg a kérdéses falszakasz vizsgálata zajlik Harangozó Vilmos kőszegi apátplébános megbízásából, mondta Nemes András. 

Ahogy ez azonban egy régi épületnél lenni szokott, több más részlet is előkerült. Nemes András a martinus.hu-nak adott interjúban elárulta hogy pl. az orgonakarzat mögött, a torony első emeletén előkerült egy tölcsérablak töredéke, amely arra utal, hogy egy hosszházas, keletelt, a mainál kisebb méretű templom falait őrizte meg a Szent Vid-kápolna tornya és a kórus mögötti falszakasz. És ez további kérdéseket vet fel, további kutatásokat indukál. Meg kell néznünk, hogy a déli kapunak maradt-e részlete, mondja a szakértő, hozzátéve, hogy a karzaton is maradtak meg részletek az apszisból.

A szakember hangsúlyozta: ahhoz, hogy a kápolna múltjáról, esetleges Árpád-kori vonatkozásairól biztosabbat tudjanak mondani, szükséges lenne az épület körül is ásatásokat végezni. Ugyanis a korábbi templom, ami a mostani észak-déli irányú kápolnára merőlegesen keresztben állt, mindkét oldalon kinyúlik a mai épület falai alól az 1857-es kataszteri térkép szerint. Fontos lenne, hogy ezeket az alapfalakat is feltárják és akkor pontosabbat tudunk majd mondani a korai templomról, mondta Nemes András, aki szerint nyárra készül el az értékelése a mostani feltárásnak.